Ana Sayfa Hakkımızda Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

AKUT Spor Kulübü’nün kuruluş amacı nedir?

Kulübümüz 2010 yılında, gönüllülerimizi spora teşvik ederek fiziki kapasitelerini artırmak, ülke genelinde spor yapan nesiller yetiştirilmesine destek olmak, yeni sporcular yetiştirerek ülkemize bu alanda da hizmet etmek ve sağlıklı yaşamı desteklemek üzere konumlandırılmıştır.

Nasıl üye olabilirim?

İletişim sayfamızdaki formu doldurarak bize bir mesaj bırakabilirsiniz.

Gönüllüleriniz derneğe aidat vb. para ödüyor mu?

AKUT Spor Kulübü Derneğimiz, Dernekler Kanunu’na uygun olarak, bir genel kurul tarafından yönetilmektedir. Bu genel kurul üyeleri, tüzüğümüzde belirtilen üyelik şartlarını taşıyarak “üye” statüsüne erişmiş gönüllülerden oluşur. 

Genel Kurul’da seçme seçilme hakkı olan üyelerimiz, genel yazışma vb. giderler için yıllık üye aidatı öderler. Üyelerimizden bu rakam dışında herhangi bir para talep edilmez.

Döner Sermaye biriminiz var mı? Nasıl gelir elde ediyorsunuz? Ticari ilişkileri var mı?

Döner sermaye “Döner Sermayeli İşletmeler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği” kapsamında, ancak Maliye Bakanlığı’nın iznine bağlı olarak ve kamu kurumlarında kurulabilmektedir. Yapılanmamızda bu tür bir birim yer almamaktadır.

Gelir elde etme yöntemleri ile harcamaların nasıl yapılacağı ve muhasebeleştirileceği Dernekler Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir ve AKUT Spor aynı kanun kapsamında denetime tâbi tutulmaktadır.

AKUT Spor Kulübü Derneği, çalışmalarına halkımızın bağışları, sponsorlarımız ve anlaşmalı olduğumuz firmaların mali desteği ile devam etmektedir.

AKUT Spor Kulübü ve AKUT Vakfı Başkanı Ali Nasuh Mahruki Türk kökenli mi?

Başkanımızın ön ismi Ali’dir. Tam adı ve soyadı Ali Nasuh Mahruki’dir. Yakın çevresi tarafından genellikle “Nasuh” ismi kullanıldığından bu ismi ön plana çıkmaktadır. Ali ismi, büyük büyük dedesi olan ve 2. Mahmut döneminde Osmanlı Donanmasının başında bulunan (Bugünkü unvanı ile Deniz Kuvvetleri Komutanı) Kaptan-ı Derya Ali Paşa’dan gelmektedir.

Ali Paşa, Sakız ayaklanmasını bastırdıktan sonra limana sızan bir Yunan denizcisi olan Kanaris tarafından bomba yüklü gemi ile Amiral gemisine yapılan saldırı sonucu yanarak hayatını kaybeder. Bu elim olayın ardından aileye “yanık” anlamına gelen “Mahrukizade” ismi verilir. Aile Soyadı Kanunu ile Mahruki soyadını alır.

Başkanımız Ali Nasuh Mahruki, dünyanın en yüksek zirvesine tırmanan ilk Türk ve Müslüman dağcıdır.

Popüler Yazılar