AKUT Gönüllüleri Kış Dağcılığı Eğitiminde

0
1723

AKUT Arama Kurtarma Derneği, her yıl benzer tarihlerde düzenlenen Kış Dağcılığı eğitimini bu yıl da başarıyla tamamladı.

Bursa Uludağ’da gerçekleşen eğitime AKUT Bursa, AKUT İstanbul, AKUT Marmaris, AKUT Kaş ve AKUT Kuşadası ekiplerinden toplam 30 gönüllü ve 3 eğitmen katıldı.

Toplam 3 gün süren eğitimin ilk etabında, 23 Şubat 2017’de Çağdaş Eğitim Kooperatifi 3 Mart Azizoğlu Ortakulu’nda dağcılıkla ilgili temel bilgiler teorik şekilde aktarıldı. 24 Şubat 2017’de Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ekibimize tahsis ettiği otobüs ile Uludağ’a hareket edildi. Sabahın erken saatlerinde eğitim sahasına ulaşan gönüllülerimiz Uludağ Küçük Zirvealtı Çanak Mevkiinde kamp kurup yoğun rüzgârın etkisinden korunmak için kar duvarı ördü.

Tüm gönüllülere kar üzerinde yürüyüş teknikleri, kazma gibi gerekli ekipmanların nasıl kullanılacağı uygulamalı olarak gösterildikten sonra, gönüllüler seviyelerine göre 2 gruba ayrıldı.

Birinci seviye grubu, kar üzerinde düşme durumunda kazma ile durma eğitimleri alırken ikinci seviye grubu Uludağ Küçük Zirve’ye doğru tırmanışa başladı. Çanağın sağ tarafından tırmanışa başlayan ekip, Küçük Zirve’ye ulaştı. Dönüşü yoğun sis altında tamamlayan ekip kamp yerine vardı.

25 Şubat 2017’de kar üzerinde düşme eğitimlerine aralıksız olarak devam edildi. İkinci seviye grubu eğimli bölgeye tırmanırken kar emniyetleri ile sabit hat kurdu. Birinci seviye grubu kurulan bu sabit hat üzerinden tırmanarak ip inişi ile aşağıya geri döndü. İkinci seviye grubu tırmanışa devam ederek eğimli bir bölgede yan geçiş yapabilmek için sabit hat kurma çalışması yaptı. Akşamın ilerleyen saatlerinde tamamlanan eğitimin ardından çadırlarını toparlayan gönüllülerimiz, bölgeden ayrıldı.

AKUT Spor Kulübü Dağcılık Branşı Sorumlusu ve Eğitmen Burak Galip Akkurt, eğitimle ilgili düşüncelerini aktardı: “Son derece keyifli geçen eğitimde tüm gönüllülerimiz özveriyle çalıştılar. Hava şartları çok zorlayıcıydı, özellikle Cuma gecesi rüzgâr 60 km/saat hızla esti ancak olumsuz şartların hiçbiri gönüllülerimizi yıldırmadı.” diye konuştu. Akkurt, eğitimin 2. kurunu Mart ayında Kayseri Erciyes’te yapmayı planladıklarını dile getirdi.

Ekibimize ulaşım desteği sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve konaklama, eğitim salonu ve yemek desteğinde bulunan Çağdaş Eğitim Kooperatifi 3 Mart Azizoğlu Ortaokulu yönetimine teşekkürlerimizi sunarız.

AKUT Spor Basın İlişkileri Birimi

  

Kaynak: AKUT Arama Kurtarma Derneği Gönüllüleri Kış Dağcılığı Eğitiminde

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz