Sporcumuz İbrahim Çöp, Kıtalararası Triatlon Deneyimini Anlattı

0
1246

Dünyada ilk kez İstanbul’da düzenlenen kıtalararası triatlon’una katılan sporcumuz İbrahim Çöp, triatlon’a katılmaya nasıl karar verdiğini, nasıl hazırlandığını ve yarışmadaki deneyimlerini anlattı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Beykoz Belediyesi ve Türkiye Triatlon Federasyonu iş birliği ile 12 Eylül 2021 Pazar günü gerçekleşen yarış, 2500 metre yüzme, 40 km bisiklet ve 10 km koşu kategorilerinde yapıldı. İstanbul Boğaziçi Triatlonu’na, Türkiye’den ve dünyadan 500 triatlet katıldı. Sporcular önce yüzdü, daha sonra bisiklet sürdü, ardından da koştular.

AKUT Spor Kulübü Atletizm ile Bisiklet branşlarımızın başarılı sporcusu ve aynı zamanda Bisiklet Branşı Sorumlumuz olan İbrahim Çöp, triatlon yarışlarına katılmak isteyen sporculara  ışık tutmak için triatlon’a katılmaya nasıl karar verdiğini, nasıl çalıştığını ve triatlon’da neler yaşadığını anlattı.

10 yıla yakın zamandır AKUT ailesinde yer alan ibrahim Çöp, triatlon’a neden katıldığını ve yarışa nasıl hazırlandığını şöyle anlattı: “Lisanslı atletizm sporcusuyum. Daha sonra bisiklete merak saldım. Son 3 yıldır bisiklet sporu ile ilgileniyorum. 2 yıldır AKUT Spor Kulübü’nün lisanslı bisiklet sporcusuyum. Arkadaşlarımın hepsi triatlon sporu yapıyorlar, ben neden yapmıyorum diye düşünüyordum. Sadece yüzme sporunda eksik olduğum için biraz endişem vardı ve su fobim vardı. Bir de, triatlon İstanbul’da olacağı için bu fırsatı kaçıramazdım. Yarışmaya son bir ay kala katılmaya karar verdim ve yüzme antrenmanlarına ağırlık verdim. Tecrübeli arkadaşlarımla açık suya girmeye başladım. Sabahın erken saatlerinde haftada 3-4 sabah denizde antreman yapmaya başladım. Bol bol bisiklet sürdüm. Sonra koştum ve koşu sonrası yüzdüm. ”

Başarılı sporcumuz İbrahim Çöp, triatlon yarışlarına katılmayı düşünenler için yarış gününde yaşadığı deneyimleri şöyle ifade etti: “Mental ve antreman olarak yarışa artık hazırdım. Büyük gün geldi çattı.Cumartesi gecesi yarış alanına gittik. Araçlarımızda kaldık. Çünkü yarış sabah çok erken başlayacaktı. Saat 5’te kalktık. Hazırlandık. Saat 6’da otobüslerle bizi başlama noktasına götürdüler ve 6.30’da suya attılar. Yaklaşık 2.500 metre yüzecektik. Yarıştan 2 hafta önce parkur testine gitmiştik. Yaklaşık 30 kişi vardı. Başımızda parkuru çok iyi bilen bir hocamız vardı. Parkur boyunca hep beraber yüzmüştük ve bize akıntıyı kerterez’i anlattı nerde ne yapacağımızı söyledi. Yarış sabahı herkes kaderiyle baş başa kalmıştı. Suya bıraktım kendimi. 100 metre gittim. Baktım bayağı açığa çıkmışım ve guruptan uzaklaşmışım. Yapayalnızdım. Biraz panik yaptım. Çıkartayım şu boneyi alsınlar beni bota diye düşündüm. Yakınımda görevli botu vardı ve bizi takip ediyordu. O bana biraz güven verdi. Bana yakındı ve takipteydi. Dedim ki bu benim ilk triatlonum şimdi pes edersem birdaha suya giremem. Ve devam ettim. Bot hep bana yakındı o bana güven vermişti. Şamandırayı görmüştüm artık. Bundan sonrası kolaydı; Allah ne verdiyse devam. Provada yaptığımız gibi akıntıyı arkama alarak bitiş noktasına doğru yüzmeye başladım. Çoğu sporcu ters akıntıya yakalandı ve daha uzun sürede ve benden sonra sudan çıkabildi. Arkadaşlarım yarışı 35 -36 dakikada bitirdi. Ben 47 dakikada bitirdim. Benim için çok güzel bir süre. Sonra T1 de çok hızlıydım. Bisikleti aldım ve çok hızlı bir şekilde Kavacık yokuşunu tırmanmaya başladım.  Rampanın ortasında suluğum düştü ve kapağı açıldı. İçindeki su boşaldı. Damla suyum kalmamıştı. Köprünün ortasında trisuit’in yan cebinde 2 adet enerji jelim vardı. Onlar da giderken sürtünmeden dolayı düştü. Durup alamazdım. Susuz ve jelsin 40 km bisiklet sürdüm. T2’de de çok hızlıydım. Sonra 10 km olan koşu başladı. Onda sıkıntı yaşamadım. Su istasyonları var kenarlarda. Su ihtiyacımı giderdikten sonra 3.01 dakikada yarışımı tamamladım. Benim için çok büyük bir deneyim ve başarı oldu. Triatlon çok zor bir spor. Onun antremanları da çok özel ve disiplin istiyor. Bol bol antreman yapmak gerekiyor.”

Sporcumuz İbrahim Çöp’ü katıldığı triatlon yarışı ve yaşadığı deneyimleri bizimle paylaştığı  için teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz