AKUT Spor kulübü Sporcusu Ultra Tuz Gölü Maratonu Deneyimlerini Anlattı

0
893

AKUT Spor Kulübü Atletizm Branş sporcumuz Ayşegül Yılmaz,  Tuz Gölü üzerinde 40 k ‘lık parkurda mücadele etti

21 ve 22 Ağustos 2021 Cumartesi ve pazar günü Tuz Gölü’nde gerçekleşen Run Fire Salt Lake Ultra Maratonu’na 100 mil, 80k , 40k, 20k ve 10k’lık kategorilerde katılan bir çok sporcu eşsiz bir Ultra maraton keyfi yaşadı.

Ultra maratona katılan sporcumuz Ayşegül Yılmaz, yaşadığı 40k ‘lık Tuz Gölü üzerindeki tecrübesinde şöyle anlattı:

Hedefimde olan bir yarış değildi. İstanbul Maratonu için iki aydır antrenman yapıyordum. Uzun mesafe bir antrenmanım vardı ve bunu Tuz Gölü’nde koşabilirim diye düşündüm. 20K ve 10K saat 09.00’da başlıyordu. 40K ise 07.00’da. Benim için anlamı zaten ilk 20K’yı serinde koşacak olmaktı. Kalan 20K da hava ısınacaktı, sert bir tempoda devam edemezdim. Çünkü özellikle sıcak havada koşmak benim için dezavantajdı.40K ya son anda kaydımı yaptırdım.

Ayakkabı seçimim darbe emiciliği olan güçlü yol ayakkabısı oldu. Çantama iki tane 600ml su aldım. İki tane de tuz kapsülü. Su mataralarını CP’lerde çıkarıp, tekrar yerine koymanın zaman kaybı olacağını düşünüp, suyu dikkatli kullanıp yarışın sonuna kadar idare etmeyi planladım. Yarış parkuru her 10K da aynı CP’ye çıkıyordu ve ben CP’ye vardıkça 3 ile 4 bardak su içtim. Benim için her su içişim dinlenme ve yenilenme gibidir. İlk 10K rüzgarlıydı iyi gidiyorum gibi geliyor ama pace 5.50 cıvarını gösteriyordu. Rüzgarı arkama aldığım an bir bakıyordum ki 5.12 ye düşüyordu pace. Bir ara nabzıma baktım ve 188’i görünce bir daha bakmamaya karar verdim. Sonsuz bir beyazlıkta, mesafe algısı iyice zayıflamıştı. Kafamda etrafta sürekli gördüğüm, filamingolara ait olduğunu düşündüğüm kabartılar derin bir hüzün yaratmıştı. İlk 30K dan sonra kramp ve yorgunluk başladı. Benim için yarış son 5K’ydı. 6.00 pacelerde kalamıyor ara sıra yürüme ihtiyacı duyuyordum. Gittikçe artan sıcaklıkla mental bir mücadele başladı. İnsan belki de en çok böyle zamanlarda gelişiyordu. Sınırlarını zorladığı anlarda… Son 500m artık finish’in ve fotoğrafçıların enerjisi ile yarışı 3 saat 58 dakika ile Genel Kadınlar 1. si olarak bitirdim. Kafamdaki hedef de 4 saat altı idi.”

Bu unutulmaz ultra maraton tecrübesini bizlerle paylaşan Atletizm branşı sporcumuz çok teşekkür ede, başarılarının devamını dileriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz